Klíšťata a jak na ně

Začátek jara je kromě období prvních květů a ptačího zpěvu také obdobím probouzení méně oblíbených tvorů, klíšťat. Během oblev a při teplé zimě mohou být tito krev sající členovci aktivní i téměř celoročně, ale jaro je obdobím jejich vrcholné aktivity. A proto je březen a duben taky správný měsíc k ošetření domácích mazlíčků nějakým prostředkem, který klíšťata odpuzuje a hubí.

V Praze žije jediný druh klíštěte, a to klíště obecné. Takové to „typické“ klíště, které, pokud není nasáté, má na těle hnědý štítek, který leží na větším, červeném zadečku, to je dospělá samička klíštěte obecného. Je asi 3 – 4 mm dlouhá. Po nasátí její zadeček mnohonásobně zvětší svůj objem a nasátá samička je dlouhá až jeden centimetr. Je možné se ale potkat i s dalšími „verzemi“ tohoto stejného druhu. Dospělý sameček je trochu menší než samička a štítek pokrývá celý jeho zadeček, takže se jeví jako černé klíště. Dospělí samečci nesají krev, ale občas na ně člověk může narazit, jak lezou po zvířeti – hledají totiž sající samičky, se kterými by se mohli pářit. Krev sají obě pohlaví nymf, nedospělého stadia, které vypadají podobně jako sameček, jsou taky spíš tmavé, akorát jsou o hodně menší, asi jen 1,5 mm dlouhé. A krev sající jsou také larvy, první vývojové stadium po vylíhnutí z vajíčka. Ty jsou bělavé, skoro průhledné, a prťavé. Larvy údajně sají jen na drobných zvířatech, jako jsou hlodavci, ještěrky nebo rejsci, ale několikrát jsme je viděli v obrovském množství přisáté hlavně na uších psů i koček. Stačí, aby se to zvíře vyskytovalo v blízkosti místa, kde se larvy vylíhly.

Život klíštěte tedy začíná jako jedno z tisíců vajíček nakladených jednou dospělou samičkou do půdy. Po vylíhnutí se larva musí nasát, následně se svléká a přemění se v nymfu, která se zase musí nasát krve. Z nymfy se pak stane dospělé klíště – samička se zase musí nasát, aby mohla naklást vajíčka, po nakladení umírá. Dospělý sameček má jediný úkol – najít samičku a spářit se s ní.

Tím, že klíště obecné vystřídá za život víc hostitelů, slouží jako přenašeč několika nepříjemných i nebezpečných chorob. Psi se mohou nakazit lymeskou boreliózou, anaplasmózou nebo erlichiózou.

Naštěstí existuje několik různých přípravků, které dokáží napadení zvířete klíštětem zabránit. Bobtaila je nejlépe možné ošetřit kapkou za krk (spot-onem), nasazením obojku nebo speciální tabletou. Tablety jsou k dostání pouze v ordinaci u veterináře.

K dispozici jsou dvě značky tablet, každá s jinou účinnou látkou. Obě dvě zabíjejí klíšťata a blechy až poté, co se napijí krve ošetřeného psa – ale parazity zabíjí naprosto  spolehlivě. Vzhledem k tomu, že se jedná o nové účinné látky, škůdci na něj nemají vybudovanou odolnost, na rozdíl od mnoha jiných antiparazitik.

Tableta Nexgard francouzské firmy ,,Merial“(v ČR zastoupená firmou MEVET)chrání proti klíšťatům po dobu jednoho měsíce a proti blechám pět týdnů. U psa likviduje Nexgard blechy do osmi hodin a přichycené klíště do 48 hodin.

Tableta Bravecto chrání proti vnějším parazitům po dobu dvanácti týdnů. U už napadeného psa zabíjí Bravecto blechy do osmi  hodin a nasáté klíště do 12 hodin.

Tablety jsou určené psům nad 8 týdnů věku a tablety Bravecto jsou bezpečné také pro březí a kojící feny.

Veterinární klinika MM-vet.s.r.o

Spojte se s námi

Euro OES Show 2025

Není chov jako chov

clanek foot V poslední době jsem zaregistrovala značný nárůst chovu psů, a to nejen bobtailů, bez průkazu původu...
CELÝ ČLÁNEK