STAROANGLICKÝ OVČÁK - BOBTAIL
(Old English Sheepdog - Bobtail)
 

05.01.2011/EN

17.02.2012/CZ

FCI-Standard č. 16

ZEMĚ PŮVODU: Velká Británie

Překlad: Kateřina Samková

DATUM PUBLIKACE OFICIÁLNĚ PLATNÉHO STANDARDU: 13.10.2010.

VYUŽITÍ:  Ovčácký pes.

FCI-KLASIFIKACE: Skupina 1 Ovčáčtí a honáčtí psi (s výjimkou švýcarských salašnických psů)

            Sekce 1 Ovčáčtí psi

            Bez pracovní zkoušky

KRÁTKÝ VÝTAH Z HISTORIE: Ačkoliv je původ Staroanglického ovčáka uváděn jako britský, má se za to, že jeho pravé kořeny jsou z linií Evropského ovčáka a to typů Owtcharka a Bergamasco, které byly užívány v chovu ovčáku v Británii. Nyní je považován za původní britské plemeno, často nazýván Bobtail. Bobtail je silný, kompaktní a bohatě osrstěný, jeho srst je jeho charakteristickým znakem a je odolná vůči jakémukoliv počasí. V podstatě je to pes venkovní, inteligentní a přátelský. Má zvláštní, rezonující štěkot sloužící k odstrašení nepřítele.

CELKOVÝ VZHLED: Silný pes čtvercového formátu, dobré symetrie a celkového souladu. Bez jakéhokoliv náznaku vysokých nohou, se všemi částmi těla bohatě osrstěnými. Podsaditý, svalnatý, robustní pes s velmi inteligentním výrazem. Přirozená silueta nesmí být uměle změněna stříháním ani trimováním. Tento pes má velkou vitalitu. Má mírně stoupající horní linii a při pohledu shora je trup hruškovitého tvaru. Při pomalém i rychlejším kroku je pohyb typicky houpavý. Jeho štěkot má zvláštně zabarvený tón.

DŮLEŽITÉ PROPORCE: V postoji je kohoutek níže než bedra. Hlava je v poměrné velikosti k tělu. Tlama měří zhruba polovinu celkové délky hlavy. 

CHOVÁNÍ / TEMPERAMENT: Poslušný pes vyrovnané povahy. Odvážný, věrný a důvěryhodný, bez jakýchkoliv známek nervozity nebo nevyprovokované agresivity.

HLAVA

LEBEČNÍ PARTIE:

Mozkovna: Prostorná, spíše čtvercová. Dobře klenutá nad očima.

Stop: dobře vyjádřen.

OBLIČEJOVÁ PARTIE:

Nosní houba: Široká a černá. Široce otevřené nozdry.

Tlama: Silná, čtvercová a ostře useknutá,

Čelisti / zuby: Zuby silné, velké a pravidelně usazené. Nůžkový skus: čelisti silné, s dokonalým, pravidelným a kompletním nůžkovým skusem, tj. horní řezáky těsně překrývají dolní řezáky a jsou posazeny v čelistech kolmo. Klešťový skus se toleruje, ale není žádoucí.

Oči: posazené široko od sebe. Tmavé nebo jedno oko modré druhé hnědé. Obě oči modré jsou přijatelné. Světlé oči jsou nežádoucí. Pigmentace očních víček je preferována.

Uši: Malé a nesené ploše přilehlé ke stranám hlavy.

KRK: Poměrně dlouhý, silný, půvabně klenutý.

TĚLO: Spíše krátké a kompaktní.

Bedra: Velmi pevná, široká a mírně klenutá.

Hrudník: Hluboký a prostorný hrudní koš. Žebra dobře klenutá.

OCAS: Dříve obvykle kupírovaný nebo přirozeně krátký.

Kupírovaný: obvykle zcela kupírovaný

Nekupírovaný: Nesen přirozeně. Dobře, bohatě osrstěný srstí tvrdé textury.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY:  
Plece: Dobře uložené, směřující dozadu, užší u vrcholu kohoutku než u vrcholu plecí. Těžké plece jsou nežádoucí.

Lokty: Těsně přiléhají k hrudnímu koši.

Předloktí: Předloktí je rovné, s dobrou stavbou kostí a dobře drží tělo nad zemí.

Přední tlapa: Malá, zaoblená a pevně uzavřená. Prsty dobře klenuté, polštářky tvrdé a pevné. Nevytáčí se ani dovnitř ani ven.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Celkový vzhled: Pánevní končetiny dobře pokryté srstí, oblé a svalnaté.

Koleno: Dobře zaúhlená ale ne přehnaně.

Hlezenní kloub: nízko posazen.

Metatarsus (nárt): paralelní při pohledu zezadu

Zadní tlapa: Malá, oblá a pevně uzavřená. Prsty dobře klenuty, polštářky tvrdé a pevné. Nevytáčí se ani dovnitř ani ven.

CHODY/ POHYB: Při pohybu se v kroku vzadu projevuje medvědovité houpání. V klusu překrok bez námahy a silný posun zezadu. Končetiny se pohybují rovně podél osy pohybu. Velmi pružný cval. V nižších rychlostech mohou někteří jedinci mít tendenci k mimochodu. Při pohybu může být hlava nesena přirozeně níž.

OSRSTĚNÍ

Srst: Bohatá, dobré hrubé textury, není rovná, ale chundelatá a bez kadeření. Podsada je velmi hustá a nepropouští vodu. Hlava a mozkovna jsou dobře pokryty srstí, uši jsou středně osrstěny, krk dobře osrstěný, hrudní končetiny silně osrstěné po celém obvodu, záď a pánevní končetiny mají bohatší osrstění než ostatní části těla. Kvalita, textura srsti mají v hodnocení přednost před pouhou délkou a bohatostí.

Barva: Všechny odstíny šedé, grošované (grizzle) nebo modré. Tělo, záď a pánevní končetiny jsou jednobarevné s bílými ponožkami nebo bez nich. Bílé skvrny v jednobarevné oblasti nejsou upřednostňovány. Hlava, krk, hrudní končetiny a podbřišek musí být bílé se znaky nebo bez. Veškeré odstíny hnědé jsou nežádoucí.

VELIKOST A VÁHA:

Kohoutková výška:      Psi 61 cm a více.

                                    Feny 56 cm a více.

Typ a symetrie mají hlavní důležitost, nesmějí být nikdy podceněny kvůli výšce.

VADY: Každá odchylka od výše jmenovaných bodů se musí posuzovat jako vada, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru k jejímu stupni závažnosti a k jejímu vlivu na zdraví a pohodu psa a na jeho schopnost vykonávat jeho tradiční práci.

VYŘAZUJÍCÍ VADY

Agresivní nebo přespříliš plaší psi

Jakýkoliv pes jasně vykazující fyzické nebo povahové abnormality by měl být diskvalifikován.

Poznámka: Psi musí vykazovat dvě viditelně normálně vyvinutá varlata, sestouplá v šourku.

Automatický překladač

Důležitá upozornění

KLUBOVÉ VÝSTAVY PSŮ NA ROK 2024 ZDE

CLUB SHOWS 2024 HERE 

Od 01.07.2024 vstupuje v platnost nový Výstavní řád ČMKU a FCI, znění obou řádů je dispozici na internetových stránkách ČMKU:

VÝSTAVNÍ ŘÁD ČMKU (cmku.cz)

https://www.cmku.cz/data/dokumenty/2398-vystavni-rad-fci-platny-od-172024.pdf

Upozornění pro zájemce o štěňata bobtailu‼️ Při výběru se ujistěte, že štěnata jsou z chovatelské stanice FCI. Existuje stále více organizací, které vydávají své "průkazy původu". Tyto PP však nejsou FCI a štěně z takového chovu je pro nás stejné jako bezpapírové. Příkladem jsou organizace UCI nebo INTERNATIONALER RASSEHUNDE VERBAND E.V. 
Národní a Mezinárodní VÝSTAVY PSŮ NA ROK 2024 ZDE 

Klubová inzerce

ŠTĚŇATAOSTATNÍBOBTAIL V NOUZI