V úvodu bych chtěla podotknout, že se svou bobtailí holkou Barking Bobby´s Taimee Aryakas Evdoxia čili Tamčou trénujeme agility od února 2008 a závodně běháme od dubna 2008, ale i přes všechny naše úspěchy jsme obě pořád začátečnice. Během naší krátké historie v agility jsem se pro vás snažila napsat pár rad, s čím vším jsem se setkala, snad vám tyto rady alespoň trošku pomohou v rozhodování, jak správně začít s agility u vašeho bobtaila. Upozorňuji, že to jsou pouze mé postřehy, nikoho jiného, takže je teď na vás, jestli budete číst dále.

agility1

 • V blízkosti bydliště si najděte opravdu dobré kynologické cvičiště zaměřené na agility, vyhněte se všemu, co připomíná svazarmovský přístup ke cvičení, neboť bobtail je velmi inteligentní pes s citlivou povahou a tento styl výcviku nebude s největší pravděpodobností akceptovat.

 • Najděte si trenéra, který zvládá trénovat pastevecké plemeno. Ráda bych zde napsala pastevecké plemeno - bobtail, ale bohužel jsem s Tamčou první vlaštovka a s bobtailem nemá moc trenérů zkušenosti, tak doporučuji zaměřit se alespoň na trenéra pro velká pastevecká plemena.

 • Nikdy nezačínejte trénovat agility s bobtailem dříve než mu odbije 1 rok!!! Po 1. roce života vašeho bobtaila si nechte preventivně zkontrolovat klouby od vašeho veterináře. Věřte, že se vám to čekání opravdu hodně vyplatí. Tento druh sportu je hodně náročný na fyzickou a psychickou kondici psa a pokud vaše štěňátko budete trápit agility dříve než po 1. roce života, tak vězte, že tento druh sportu nepřispívá k jeho správnému vývoji. Např. skočky - jsou záběr na klouby, plné áčko - ničí záda a přední nohy, slalom - páteř a mohla bych dál pokračovat. Jediné, co vám mohu doporučit, je učit své štěňátko ve volném čase základní poslušnost (sedni, lehni, zůstaň), vedení psa za rukou a tunely než vám dospěje. Věřte, že zdravotní problémy, které by mohly přijít, za to opravdu nestojí! Ale rozhodnutí je jenom na vás.

 • V agility nemáte kam spěchat, raději se učte pomalu, ale o to přesněji, než se snažit všechno urychlit a pak mít problémy, což vás pak může od tohoto sportu odradit.

 • Bobtailové většinou  běhají ve velikosti L J. Nikdy nedopusťte, aby vám na cvičácích dávali nižší skokové překážky než velikost L, měli byste v budoucnu velké problémy při shazování tyček a věřte, že se tento nešvar odnaučuje pěkně dlouho - mám známou, která to už odnaučuje druhým rokem a konečně se jim začíná dařit.

 • Bobtail je velmi inteligentní a citlivý pes, proto potřebuje jiný přístup, vždy užívejte pouze pozitivní motivaci bez násilí a hodně si hrajte. Nezapomínejte na to! Bobtail není magor pes, a proto potřebuje jiný přístup.

 • Psa na parkuru netrestejte ani slovně ani fyzicky, většinu chyb uděláte vy a ne pes.

 • Vše musí být happy, dávejte pejskovi hlavně v začátcích agility najevo, že sice něco bylo špatně, ale že je to vlastně legrace, jinak riskujete, že se vám bobtail díky své hrdosti zablokuje a máte v nejlepším případě na pár minut po tréninku, nesmíte dopustit negativní emoce, musí to být sranda. Nejlepší je, když pejsek bude všechno brát jako hru. (Nám se to u Tamči povedlo a když zastavujeme v Čebíně u cvičáku, tak rychle pádí za trenérkou, a pak všem ukazuje, jak umí jednotlivé překážky, aniž by jí někdo cokoliv říkal.)

 • Na každý trénink či závod musíte být v naprosté pohodě a být moc šťastní, že můžete cvičit s vaším bobtailem. Pak vám trénink půjde o hodně lépe. Opravdu, nejhorší je dostavit se na trénink ve špatné náladě, zkazíte to sobě, ale i pejskovi, a pokud se to bude častěji opakovat, tak ho po určité době nebude agility bavit.

 • Bobtail je chytrý a přemýšlivý pes, který velmi rychle všechno pochopí, což je jeho velkou předností před určitými rasami psů, takže vám některé cviky půjdou o něco rychleji než jiným.

 • Dávejte si pozor, aby se váš bobtail nepřetáhl, protože dochází k demotivaci psa! Je opravdu velmi důležité ukončit trénink ve správný okamžik (nám to velmi dobře hlídá trenérka, ale ne všichni trenéři jsou všímaví ke svým svěřencům) než pokračovat křečovitě v tréninku až do naprostého úmoru.

 • Pozor na sekvenční běhání - je nutné měnit parkury. Bobtail si rychle zapamatuje, co po něm chcete, a pokud parkur nezměníte, těžko ho pak budete odvolávat od překážek, které jste minule běželi, protože si bude pamatovat jejich posloupnost a nebude vědět, že teď přichází změna

 • Nenechte se odradit hloupými lidmi a připomínkami, proč běháte s bobtailem a nekoupili jste si jinou, vhodnější rasu psa na agility! To, zda je ta či ona rasa na agility vhodná, je obvykle pouze dogma určité skupiny lidí, založené například na rase současného šampiona mezinárodních soutěží, na dobré radě některého ze známých agility klubů apod. Na agility se hodí většina psích ras včetně bobtailů!

 • Autor: Květa Halfarová

Partnerské weby

brit logo

animal health

Super ZOO Banner

royalcanin Banner

hunter banner

manner

peleskova co logo

genomia logo 0

sklenickaeu

Bobtail Club

Automatický překladač

Důležitá upozornění

KLUBOVÉ VÝSTAVY PSŮ NA ROK 2024 ZDE

CLUB SHOWS 2024 HERE 

Od 01.07.2024 vstupuje v platnost nový Výstavní řád ČMKU a FCI, znění obou řádů je dispozici na internetových stránkách ČMKU:

VÝSTAVNÍ ŘÁD ČMKU (cmku.cz)

https://www.cmku.cz/data/dokumenty/2398-vystavni-rad-fci-platny-od-172024.pdf

Upozornění pro zájemce o štěňata bobtailu‼️ Při výběru se ujistěte, že štěnata jsou z chovatelské stanice FCI. Existuje stále více organizací, které vydávají své "průkazy původu". Tyto PP však nejsou FCI a štěně z takového chovu je pro nás stejné jako bezpapírové. Příkladem jsou organizace UCI nebo INTERNATIONALER RASSEHUNDE VERBAND E.V. 
Národní a Mezinárodní VÝSTAVY PSŮ NA ROK 2024 ZDE 

Klubová inzerce

ŠTĚŇATAOSTATNÍBOBTAIL V NOUZI