Psincový kašel je akutní infekční onemocnění psů postihující hrtan, průdušnici a průdušky.

Občas se setkáváme s pojmenováním „psinkový kašel“, ale s psinkou, nebezpečnou virovou nákazou, toto onemocnění nemá nic společného. Pojmenování „psincový“ pochází od slova psinec.

Na vzniku onemocnění se podílí několik původců. Nejčastějšími původci jsou adenovirus a virus parainfluenzy psů.  Na sliznici dýchacích cest poškozené viry pak nasedají bakterie, které průběh nemoci zhoršují.

Psincový kašel je kapénková nákaza, psi se tedy nakazí jeden od druhého výměšky dýchacích cest a hleny.  Od člověka se nakazit nemohou a člověk se nemůže nakazit od psa, lidské virózy mají své vlastní původce.

Inkubační doba trvá maximálně devět dní.  Nemocný pes trpí záchvatovitým kašlem, který může být bez výhozu, nebo i s výhozem, kdy pes dáví husté hleny podobající se našlehanému bílku. Někdy dochází ke zvracení. Záchvaty kašle provokuje aktivita zvířete, jeho vzrušení a též tlak na průdušnici, vyvolaný tahem za obojek. U některých psů se objevuje také vodnatý nebo hlenovitý výtok z nosu nebo z očí. Celkové příznaky nemoci, jako je horečka, nechutenství nebo apatie jsou spíše vzácné. Většina psů se uzdraví spontánně do dvou týdnů, ale u některých může kašel přetrvávat i měsíc.

Zvláště u malých nevakcinovaných štěňat,  u psů starých nebo trpících chronickými nemocemi dýchacích cest, stejně tak jako u psů s oslabenou imunitou, může psincový kašel přejít do zánětu průdušek či zápalu plic.

Nemoc se léčí především klidem. Podávají se léky usnadňující odkašlávání, léky protizánětlivé a u těžších případů také antibiotika.

Málokdo ví, že očkování proti adenovirům a parainfluenze je součástí většiny kombinovaných vakcín, injekční podání ale nevytváří dostatečnou imunitu na sliznicích a dokáže pouze tlumit klinické příznaky nemoci. Účinnější je očkování přímo proti psincovému kašli, které se podává na nosní sliznici. Kromě virových původců chrání speciální očkovací látka proti kašli i proti nejčastěji se vyskytující bakterii způsobující druhotnou infekci sliznic.

Partnerské weby

brit logo

animal health

Super ZOO Banner

royalcanin Banner

hunter banner

manner

peleskova co logo

genomia logo 0

sklenickaeu

Bobtail Club

Automatický překladač

Důležitá upozornění

KLUBOVÉ VÝSTAVY PSŮ NA ROK 2024 ZDE

CLUB SHOWS 2024 HERE 

Od 01.07.2024 vstupuje v platnost nový Výstavní řád ČMKU a FCI, znění obou řádů je dispozici na internetových stránkách ČMKU:

VÝSTAVNÍ ŘÁD ČMKU (cmku.cz)

https://www.cmku.cz/data/dokumenty/2398-vystavni-rad-fci-platny-od-172024.pdf

Upozornění pro zájemce o štěňata bobtailu‼️ Při výběru se ujistěte, že štěnata jsou z chovatelské stanice FCI. Existuje stále více organizací, které vydávají své "průkazy původu". Tyto PP však nejsou FCI a štěně z takového chovu je pro nás stejné jako bezpapírové. Příkladem jsou organizace UCI nebo INTERNATIONALER RASSEHUNDE VERBAND E.V. 
Národní a Mezinárodní VÝSTAVY PSŮ NA ROK 2024 ZDE 

Klubová inzerce

ŠTĚŇATAOSTATNÍBOBTAIL V NOUZI